خلاصه قسمتی از کتاب جادوی فکر بزرگ اثر دیوید جوزف شوآرتز

این پست که خلاصه ای از کتاب جادوی فکر بزرگ است در سه گام به بررسی تاثیر طرز فکر ما در رسیدن به اهدافمان و اثرات باور داشتن خود و بهانه تراشی نکردن می پردازیم.

جادوی فکر بزرگ - دیوید جوزف شوآرتز

گام اول : بزرگ فکر کنید

بیشتر آدم ها نمی توانند بزرگ فکر کنند اکثر دوستان من که دانشگاه رفته اند اینطور فکر می کنند “امیدوارم وقتی فارغ التحصیل شدم یک کار خوب پیدا کنم نه حتی یه کار خوب فقط یه کار مناسب” این بزرگترین برنامه زندگیشان بود پیدا کردن یک کار مناسب. چند دوست دیگر هم داشتنم که می گفتند می خواهند یک تجارت راه بیاندازند و تا اواسط بیست سالگی میلیونر شوند و واقعاً هم در حال رسیدن به چنین چیزی هستند.

موضوع این است که بزرگترین مشکل افراد این است که حتی نمی توانند بزرگ فکر کنند من همیشه به این اشاره می کنم که اره این فقط قدم اوله. بعد از بزرگ فکر کردن خیلی کارهای دیگر هم هست که باید انجام بدهیم در غیر اینصورت به این عمل خیال پردازی می گویند اما اگر نتوانیم قدم اول را درست برداریم هیچ امیدی نیست.

اگر بزرگترین تصور ما پیدا کردن یک کار مناسب باشد همانطور که برای اکثر مردم است نمی توانید انتظار داشته باشید که اتفاق بزرگی بیفتد. مثل این که هر دفعه که می دوید خط پایان را صد متر دورتر از خود بگزاید ، نه ! اگر صد متر هدف شما باشد هیچوقت دونده ماراتن بزرگی نمی شوید ؛ بله بیست قدم دیگه هم باید برداریم باید سخت کار کنیم ، باید هوشمندانه کار کنیم اما وقتی خط پایان همیشه در صد متریتان قرار گرفته است هیچ چیزی به شما کمک نمی کند.

گام دوم : ارزش خودتان را بدانید و به خودتان باور داشته باشید.

می دانم به نظر کلیشه ای به نظر می آید اما موضوع این است بیشتر آدم هایی که می شناسم حتی باورشان نمی شود که روزی درآمد چند میلیونی داشته باشند ، حتی نمی توانند یک ثانیه این فکر را قبول کنند. بیشتر پسر هایی که می شناسم فکر نمی کنند که واقعاً لیاقت آن دختر زیبا را داشته باشند ، بیشتر آدم هایی که می شناسم فکر نمی کنند که لیاقت دارند اطراف آدم های موفق باشند و موضوع این است که شما قیمت پایینی روی خود می گذارید پس نمی توانید انتظار داشته باشید آدم های اطرافتان قیمت بیشتری روی شما بگذارند ، وقتی خودتان را دوست ندارید چطور توقع دارید بقیه شما را دوست داشته باشند.

اگر می خواهید من شریک تجاریتان باشم و حتی باور ندارید که می توانید درآمد میلیونی داشته باشید من چرا اصلاً باید به کار کردن با شما فکر کنم اگه من یه دختر باشم و شما فکر کنید که لیاقت من رو ندارید من چرا باید فکر کنم که شما لیاقت من رو دارید. اگر شما ارزش خودتان را ندانید و باور نداشته باشید هیچ کس هم شما را باور نمی کند. به قول هنری فورد “کسی که فکر می کند می تواند و کسی که فکر می کند نمی تواند هر دو درست فکر می کنند “.

گام سوم : بهانه تراشی نکردن

یادم می آید وقتی بچه بودم و داشتم با یکی از عموهام صحبت می کردم و داشت می گفت که چقدر در مورد موفقیت اطلاعات دارد من از او پرسیدم که چرا شما که اینقدر در مورد موفقیت می دانید پس چرا موفق نیستید؟ او به بچه هایش اشاره کرد و گفت که دلیلش این است . . . حتی به عنوان یک بچه حالم از این حرف بهم خورد ولی این کاری هست که همه می کنند توجیح و توجیح. از این آدم های نباشیم ؛ شما تنها کسی هستید که برای خودتان متاسف هستید حتی اگر آدم های اطراف طرز فکر بازنده شما را تشویق کنند پس بزرگ فکر کنید و بدانید که این فقط قدم اول است ، در مورد بیست قدم دیگر تحقیق کنید خودتان را باور کنید و بدانید که اگر شما نمی توانید این کار را انجام دهید نمی توانید از بقیه انتظار داشته باشید که شما را باور کنند و در آخر بهانه نیاورید اگه نتوانستید به جایی که می خواهید برسید به خاطر تصمیمات خود شما بوده است ؛ به بچه هایتان اشاره نکنید کلی آدم هست که بیشتر از شما بچه دارند و شرایطشان از شما بدتر است اما همچنان راهی پیدا می کنند که اوضاع را درست کنند.

برگرفته از کتاب جادوی فکر بزرگ اثر دیوید جوزف شوآرتز

 

مطالب پیشنهادی :

شش اصل با اعتماد به نفس بودن اثر ناتانیل براندن

چگونه از نگرانی دست برداریم و زندگی کنیم اثر دیل کارنگی

کامران بیگدلو
Author: کامران بیگدلو

کارشناس مهندسی شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *