تقویت حافظه – آموزش رایگان روش ها و تکنیک ها

حافظه و تکنیک های تقویت حافظه

آموزش روش و تکنیک های تقویت حافظه به صورت کاملاً رایگان

هر کسی در زندگی خود می خواهد که فردی با حافظه ای خیلی خوب باشد و مغز او به بهترین شکل ممکن کار کند؛ بعضی از افراد به علت ضعف در به یاد سپردن مطالب و اطلاعات از مغز و حافظه خود گله دارند و دلایل ژنتیکی و ارثی را مقصر دانسته و هیچ وقت حتی فکر نمی کنند که می توانند همانند افرادی باشند که با یکبار خواندن مطالب آن را حفظ می کنند اما مغز اکثر انسان ها در به یاد سپردن و ذخیره اطلاعات تفاوت چندانی ندارد پس چه چیزی باعث می شود که میان انسان ها تفاوت ایجاد شود. دلیل این موضوع آن است که انسان های موفق به صورت آگاهانه و یا غیر آگاهانه از حافظه و تکنیک های تقویت حافظه به درستی استفاده می کنند و اطلاعات را با کدهایی به حافظه خود وارد می کنند که  یاد آوردن آن اطلاعات را خیلی آسان می کند.

متاسفانه در تعداد خیلی کمی از مدارس روش های تقویت حافظه آموزش داده می شود. من در اینجا به چند نمونه از این تکنیک ها اشاره کرده ام که جزو معروف ترین روش های پیشنهادی توسط اساتیدی همچون تونی بازان، دومینیک اوبراین، تریسی پکیام آلووی و . . . است.

تکنیک اول : تصور سیستم بدن و اعضا آن

ابتدا سعی کنید این ده کلمه را به ترتیب در یک دقیقه به خاطر بسپارید.

ساعت – گوشی – اسب آبی – نیزه – خورشید – سطل آب – مرغ – طناب – گنجشگ – بادمجان

حالا به ازای هر کلمه یک نمره در نظر گرفته و به خود نمره دهید. اگر از هیچ روشی برای حفظ و ثبت اطلاعات استفاده نکرده اید این کار کمی مشکل است.

روش تکنیک تصور سیستم بدن و اعضا آن برای حفظ کردن 10 الی 15 کلمه به کار می رود. چند نمونه از اعضای بدن یک انسان را در نظر بگیرید برای مثال پا، زانو، ران، دست، شکم، سینه، شانه، دهان، بینی، مو و . . . . در این روش ما هر کلمه را به یک قسمت از این اعضا ربط می دهیم و اصطلاحاً با آن کدگذاری می کنیم. حالا همین کلمه ها را به این صورت حفظ می کنیم.

اعضای بدن در حفظ مطالب در حافظه

توجه داشته باشید که هر چه تصور شما خنده دار تر و عجیب تر و مضحک تر باشد راحت تر به حافظه شما وارد می شود.

تصور کنید روی ساعتی ایستاده اید و یک گوشی را به زانو خود بسته اید، یک اسب آبی از جیب شما به بیرون تماشا می کند و یک نیزه در دست دارید، تصویر خورشید را روی شکم خود نقاشی کرده و سینه شما توسط یک سطل آب خیس شده روی شانه شما مرغی نشسته و دهان شما را با طناب بسته اند که در همین حین یک گنجشک به بینی شما وارد می شود و روی سرتان نیز بادمجان کاشته اند.

با کمی تخیل و تصور می توانید لیست خرید، مطالب درسی و موضوعات مختلف را با این روش به راحتی حفظ کنید.

تمرین : با کمک این روش ده کلمه زیر را به ترتیب و در یک دقیقه به خاطر سپارید.

چسب – کرم – سوزن – چاقو – عقاب – گردنبند – شتر – طلا – گل – کتاب

تکنیک دوم : ارتباط یا قلاب کردن

تکنیک ارتباط یا قلاب کردن مطالب برای حفظ اطلاعات گوناگون مثل اسامی مختلف، مفاهیم، اشیا و لیست خرید و . . . می باشد. اساس این روش استفاده از قوه تخیل است، بدین گونه که اولین ارتباطی که بین دو کلمه به ذهن ما خطور می کند را در ایجاد ارتباط بین آنها استفاده می کنیم. فرض کنید کلمات ما ماست، سکه، مار و موتور سیکلت باشد تصور کنید که در حال خوردن ماست متوجه وجود سکه ای با نقش مار روی آن شدید و با فروش آن توانستید یک موتور سیکلت بخرید. با این تکنینک شما به راحتی توانستید در چند ثانیه چهار کلمه را به آسانی به هم ارتباط دهید و انها را برای مدت طولانی تری به خاطر بسپارید که برای مرور کافیست تصور خود را درست مانند یک فیلم در ذهن خود مرور کنید.

ارتباز دادن مطالب در حافظه

تمرین : با استفاده از این تکنیک ده کلمه زیر را در یک دقیقه حفظ کنید.

فرش – گربه – شیپور – نخود – آسمان – لامپ – گل – لاستیک – طوفان – چمدان

تکنیک سوم : آهنگ اعداد

در تکنیک آهنگ اعداد واژه ای را که با عدد مورد نظر هم آهنگ است را انتخاب کرده و تصویری از آن در ذهنمان ایجاد می کنیم برای مثال عدد 5 که با واژه گنج هم آهنگ است را در نظر می گیریم.

حالا اگر قرار است که خرید دو کیلو موز را به خاطر بسپاریم باید واژه هم آهنگ آن یعنی جو را در نظر گرفته و این عدد و واژه را در تصور خود به هم ارتباط دهید که نتیجه برای نمونه خواهد شد هنگام خرید موز از مغازه متوجه وجود دانه های جو در آن شدم.

برای اعداد دیگر واژه های هم آهنگ زیر را می توان در نظر گرفت:

1=چک              2=جو                3=به             4=آچار               5=گنج              6=کش               7=نفت              8=رشت         9=اوه               0=سفت

آهنگ اعداد

تمرین : از تکنیک آهنگ اعداد برای حفظ کردن مطالب زیر استفاده کنید.

جمعیت جهان حدود 6 میلیارد نفر است.

وزن مغز دو درصد از وزن کل بدن است.

در آمریکا هفت ایالت استرالیایی وجود دارد.

یک مورچه پنج بینی دارد.

ملکه انگلیس نه فرزند دارد.

بچه شتر صفر کوهان دارد.

چهار سیاره بزرگتر از زمین می باشد.

در مصر سه هرم بزرگ وجود دارد.

تکنینک های بیشتر به زودی اضافه خواهد شد.

مطلب پیشنهادی :

ده تکنیک برای صرفه جویی در زمان مطالعه

کامران بیگدلو
Author: کامران بیگدلو

کارشناس مهندسی شیمی

2 thoughts on “تقویت حافظه – آموزش رایگان روش ها و تکنیک ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *