روش خواندن و تفسیر زبان بدن سر و راز های آن

سر به عنوان بالاترین قسمت بدن به تنهایی می تواند اطلاعات زیادی را در مورد اشخاص به ما دهد ؛ گاهی با بالا و پایین کردن مداوم و گاهی با مکث لحظه ای سر رو به پایین یا بالا و گاهی نیز با چرخش نگاه از روی یا به سوی یک مخاطب خاص.

در این قسمت روی تفسیر تک تک حرکات و زبان بدن سر تمرکز خواهیم کرد . سراغ اعضای بدنی مهم مانند چشم و دهان نخواهیم رفت.

زبان بدن سر متکبر : حرکت رو به عقب سر به معنی برتر بودن و غرور است و اگر با جلو آوردن چانه همراه باشد یعنی سر به سر من نگذارید گاهی نیز شخص در تلاش برای مخفی نگه داشتن نگرانی خود می باشد و اعتماد به نفس کافی ندارد که حرکتی مشابه را انجام می دهد با این تفاوت که سرش را کمی کج کرده و از بالای شانه اش با پایین نگاه می کند در واقع با این عمل مانعی بین خود و دیگران ایجاد می کند و معمولاً با دست به سینه شدن و سعی در فاصله گرفتن از طرف مقابل است.

زبان بدن سر متکبر و مغرور
زبان بدن سر متکبر و مغرور

زبان بدن سر پرخاشگر : سر کمی جلوتر از شانه های قرار می گیرد این طور به نظر می رسد که انگار می خواهد سر خود را مثل یک موشک پرتاب کند. حرکت زیدان در بازی فوتبال مقابل تیم ایتالیا یک نمونه کاملاً آشکار است.

زبان بدن سر پرخاشگر - زیدان و زلاتان
زبان بدن سر پرخاشگر – زیدان و زلاتان

اگر این حرکت با مشت های گره کرده و صورتی قرمز و رگ های بیرون زده گردن و فک ها و دندان هایی به هم فشرده همراه باشد هرچه سریعتر یا آن شخص را آرام کنید و یا پا به فرار بگذارید.

سر ناراضی : پیشانی به سمت جلو و سر پایین تر می آید. این حرکت نوعی برخورد انتقادی نیز به شمار می رود. حالت دیگر برای نمایش نارضایتی سر صاف و بدنی قائم بوده و فرد دست به سینه با پاهای ضربدری ایستاده و نگاهی سرد به طرف مقابل دارد.

زبان بدن سر انتقادی
زبان بدن سر انتقادی

زبان بدن سر مخالف : حتی نوزادان نیز این حرکت را زمانی که دیگر تمایلی به شیر خوردن ندارند به نمایش می گذارند. در این حرکت سر به صورت افقی به سمت چپ و راست حرکت می کند که به دو صورت سریع و آهسته است اگر حرکت سریع باشد به معنای مخالفت و در صورت آهسته بودن شنونده به آنچه شنیده شک دارد.

زبان بدن سر اشاره گر : اگر در وضعیتی کسی بخواهد نظر کسی را جلب کند و یا در تلاش برای کمک خواستن و صدا کردن است و این رفتار در آن جمع نادرست است او سر خود را به صورت کج به سمت عقب تکان می دهد و ممکن است چند بار مجبور به تکرار این حرکت شود.

زبان بدن سر موافق : در این حالت سر از بالا به پایین حرکت می کند و شنونده اعلام تمایل به ادامه صحبت به طرف مقابل را می کند. این حرکت برای صحبت های طولانی شخص گوینده را ترغیب به گفت و گوی بیشتری می کند. اگر شنونده همین حرکت را سریع انجام دهد این بدان معناست که منتظر است تا صحبت های گوینده به پایان برسد تا خود بلافاصله شروع به صحبت نماید.

کج کردن سر : زمانی که به دقت به صحبت کسی که دوستش دارید گوش بدهید این حرکت را انجام می دهید ، خانم ها سر خود را در جهتی کج می کنند که گردنشان در معرض دید قرار می گیرد چون که احساس می کنند کمتر در معرض خطر هستند و عکس این قضیه یعنی زمان احساس خطر، دست خود را روی گردن قرار می دهند. اگر در محیط اجتماعی خانمی سرش را خم کرده باشد احتمالاً سعی در جلب توجه دارد.

زبان بدن سر کج شده - دختر عاشق
زبان بدن سر کج شده

نشست خودمانی : دو نفر که خیلی با هم صمیمی هستند و در مورد موضوع خصوصی صحبت می کنند و جایی برای نفر سوم نیست سرهایشان را نزدیک به هم می گیرند در این حالت مانعی برای ورود دیگران برای شنیدن حرفهایشان ایجاد می کنند. اگر دو خانم ها در جمعی این حرکت را انجام دهند احتمالاً در حال غیبت کردن هستند و موضوع صحبت مادرشوهرشان است. اگر یک زوج جوان باشند احتمالاً نامزد بوده و حرف های عاشقانه می زنند این رفتار در کافی شاپ ها به راحتی مشاهده می شود.

نقش فاصله سر در زبان بدن افراد عاشق و صمیمی
نقش فاصله سر در زبان بدن افراد صمیمی

محافظت از سر : در مواقعی که شخص احساس ناامنی می کند دست هایش را پشت سر نگه می دارد و ناآگاهانه از خودش در برابر خطرات واقعی و خیالی محافظت می نماید.

زبان بدن محافظت از سر
زبان بدن محافظت از سر

خستگی و کسل بودن : کسی که چشم هایش نیمه باز است و سرش بین دستانش قرار دارد اخساس کسالت می کند اما اگر همین حرکت با چشمانی باز همراه باشد احتمالاً آن شخص در حال تفکر است. اگر می خواهید این حرکت به وضوح تمشا کنید کافیست در زنگ ورزش به دانش آموزان ریاضی درس بدهید.

زبان بدن افراد کسل و خسته
زبان بدن افراد کسل و خسته

سر متفکر : کسی که مشغول تفکر است دست خود را بر روی چانه یا  گونه قرار داده و چشم ها فعال و در حال پلک زدن است ، این حالت ممکن است با قرار دادن سر روی دو دست و خم شدن بدن به سمت جلو نیز مشاهده گردد و تفاوت آن در زبان بدن سر کسل فعال بودن چشم ها است.

زبان بدن افراد متفکر
زبان بدن افراد متفکر

مطلب پیشنهادی

مقدمه ای در مورد زبان بدن

کامران بیگدلو
Author: کامران بیگدلو

کارشناس مهندسی شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *