زبان بدن چیست؟ آموزش خواندن زبان بدن

زبان بدن

هر شخصی قبل از آنکه شروع به سخن گفتن کند اعضای بدن او پیام را منتقل  می نماید مانند زمانی که از یک فرد متنفر هستیم و هنگام رو به رو شدن با او نگاه خود را از او بر می گردانیم و یا مشت های خود را گره کرده و دندان های خود را فشرده و ابروهایمان در هم می روند همین طور زمانی که ناگهان شخص مورد علاقه خود را می بینیم نا خواسته لبخند زده و ابروهایمان بالا می رود.

با دانستن علم زبان بدن قادر خواهیم بود با یک نگاه به حرکات و رفتار شخص مورد نظر فکر، نگرش و اهداف فعلی او را خواهیم شد که دانستن اصول زبان بدن برای بیشتر افراد با هر شغلی و هر جایگاهی لازم وضروری است تصور کنید فروشنده ای هستید و می توانید با نگاهی چند لحظه ای خریدار واقعی را شناسایی و یا به عنوان یک مدیر و رئیس می خواهید از افکار و نظرات واقعی کارکنان خود در محیط کار آگاه شوید یا به سبب شغلتان با افراد دروغگو زیادی سروکار دارید و کشف حقیق برایتان امر حیاتی است با یادگیری زبان بدن به راحتی قادر به خواندن افکار سیاستمدارن ، بازیگران ، متهمان ، افراد مشهور و . . . خواهید شد البته باید این نکته را در نظر گرفت که هر حرکت باید در زمینه و شرایط خود تفسیر گردد و برای یک تفسیر واقعی نیاز به چندین نشانه از شخص است برای مثال تصور کنید شخص خود را در آغوش گرفته این شخص ممکن است احساس سرما کند ویا اینکه احساس نا امنی دارد و . . . تنها زمانی می توانیم حرکات بدن او را به درستی بخوانیم که علائم و نشانه های دیگر را نیز در نظر بگیریم.

به کمک این علم می توان در بیشتر مذاکرات با شناسایی حرکات و پیام های بدن دیگران مذاکره را در جهت درست و اهداف خود پیش برد و می آموزیم که یک حرکت بسیار ساده در یک کشور ممکن است در کشور دیگر برایتان گران تمام شود.

طبق تحقیقات 7 درصد یک پیام از طریق کلمات و 38 درصد آوا و کیفیت صدا و 55 درصد حرکات بدن و حالات چهره است. اگر این بار که به تماشای اجرای یک کمدین موفق رفتید دقت داشته باشید متوجه خواهید شد که یکی از راز های موفق او این است که از بدن و حرکات بدنی خود مانند طرز ایستادن ، حرکن دست و پا ، سر و گردن و . . . به صورت حرفه ای استفاده می کند و یکی از دلایلی که بعضی افراد اصلاً بلد نیستند جک بگویند همین است.

اگر شخصی را دیدید و متوجه شدید که مدام پیراهن خود را به پایین صاف می کند او از چاقی خود را ناراحت است و کسی که در یک جمع دست به سینه نشسته و یا پا خود را روی پای دیگر انداخته و یا هر دو را با هم انجام می دهد به احتمال زیاد این شخص احساس نا امنی و ترس دارد.

بدترین اتفاقی که برای یک سخنران خوب می تواند اتفاق بیفتد این است که حضار به صندلی هایشان تکیه داده و دست به سینه بنشینند و یا دست خود را به زیر چانه بده باشند، این اتفاق یعنی اینکه او باید هر چه سریع تر یا موضوع را عوض کند و یا تن صدای خود را عوض نماید و یا اینکه از حضار بخواهد در جلسه شرکت کنند و تکنینک های فن زبان دیگر را به کار ببرد.

بازیکنان فوتبالی که پنالتی را از دست داده یا شکست خورده اند و یا کسانی که به یکباره در تجارت ورشکست شده اند با حالتی ناراحت دستان خود را پشت گردن یا جلوی صورت قرار داده و سرشان به سمت پایین است.(زبان بدن کریستین رونالدو و لیونل مسی در بازی فوتبال)

زبان بدن افراد شکست خورده

همه ما دارای امضای اختصاصی خود هستیم، حرکات و ژست هایی کا ما را با آن می شناسند امضای حرکات بدنی ما به حساب می رود به عنوان مثال شخصی به یکباره دستان خود را به هم می کوبد شخص دیگر ابروهایش را نوازش می کند ، دیگری با موهایش بازی می کند به طوری که انگار چیزی را که بین موهایش است را می خواهد جدا کند بعضی از آقایان نیز ریش خود را لمس می کنند. معروف ترین حرکات بدنی امضا گونه ژست ناپلئون بناپارت است که دستش را در جلیقه اش فرو می کند.

زبان بدن امضاگونه ناپلئون بناپارت

شناخت حرکات بدن امضاگونه اطلاعات زیادی در مورد طرف مقابل می دهد شخصی که دست هایش را ناگهان به هم می کوبد در حال سازمان دهی ذهن خود است و کسی که با موهای خود بازی می کند و یا ریش های خود را لمس می کند احتمالاً در حال رویا پردازی است.

در بعضی فرهنگ های آسیایی استفاده زیاد از حرکات بدنی برای بیان بهتر پسندیده نیست و آن شخص را فردی با هوش پایین فرض می کنند و در فرهنگ آمریکای لاتین عکس این قضیه است و نداشتن حرکات بدنی توضیح دهنده را نشانه بی علاقگی تفسیر می کنند.

قوانین درک زبان بدن:

قانون اول : همه حرکات را در کنار هم در نظر بگیریم و تفسیر تک تک حرکات به صورت جداگانه اشتباه بوده و فقط زمانی می توانیم با احتمال بالا حدس بزنیم که به صورت کلی همه حرکات را در نظر گرفته باشیم ، معنی کلمات در قالب جمله ای که بیان می شود مشخص می گردد. مانند کسی که سر خود را می خاراند این حرکت به تنهایی معانی متفاوت زیادی دارد و می توان آن را نشانه عدم اطمینان و سردرگمی یا داشتن مشکلات پوستی و یا عرق و شوره سر باشد.

قانون دوم : دنبال همخوانی باشیم – کسی که از همسر خود تعریف می کند و مدام روی میز می زند تضادی را برملا می کند و مشخص است که دروغ می گوید مانند سیاستمداری که مدعی ایجاد فرصت برای جوانان است ولی دست به سینه و با چانه ای رو به پایین ایستاده است. زمانی که فروید از مراجعش در رابطه با رضایت ازدواجش پرسید آن شخص مدام انگشتر خود را از دستش خارج می کرد و دوباره فرو می کرد. فروید متوجه شد که او در حال دروغ گفتن است و مشکلی را در زندگی دارد را پنهان می سازد.

قانون سوم : حرکات را در چارچوبی که اتفاق می افتد تفسیر کنید – شخصی که در روز سرد برفی پاهایش را روی هم انداخته و چانه اش رو به پایین است به احتمال زیاد سردش است و به معنای ترس نیست اما اگر همین شخص با این حالات سر میز مذاکره نشسته باشد احتمالا به پیشنهاد شما احساس منفی دارد. البته بعضی محدودیت ها را نیر باید در نظر گرفت به عنوان مثال افراد چاق و خانم هایی که دامن و مانتو تنگ پوشیده اند نمی توانند پاهایشان را روی هم بیاندازند و این ممکن است که آنها محافظه کار به نظر برسند ؛ همینطور کسانی که معلولیت هایی جسمی دارند.

 دروغ و تقلب در زبان بدن :

خواندن حرکات بدنی و زبان بدن کودکان خیلی راحت تر از بزرگسالان است چون کودکان نمی توانند دروغ بگویند. اگر کودکی در حال دروغ گفتن باشد به سرعت با دستانش روی دهان خود را می پوشاند کمی بزرگتر که می شوند این حرکت در سنین نوجوانی با مالیدن انگشتان به دور دهان و بینی نمایان می شود اما همه حرکات را نمی شود به صورت دروغین جلوه داد برای مثال فردی که اظهار خوشحای می کند ولی مردک چشمانش کوچک می شود یا سرخ شدن شده و یا گوشه دهان بلرزد در این نشانه ها نمی توان به راحتی تقلب کرد. زنان مهارت بالاتری در خواندن زبان بدن نسبت به مردان دارند و به خاطر همین موضوع است که به محض دروغ گفتن یه مرد به همسرش دستش رو می شود.

زبان بدن افراد دروغگو

تمرین تقویت زبان بدن:

مکان های عمومی مانند ایستگاه های اتوبوس ، راه آهن ، فرودگاه ها ، بازار و  خیابان های شلوغ فرصتی مناسب برای مشاهده افراد مختلف و خواندن زبان بدن آنها است زمانی که به سطح بالایی از این دانش برسید می توانید در کوتاه ترین زمان از روی حرکات بدن و نحوه ایستادن اشخاص به طرز فکر و نگرش آنها پی ببرید.

برای درک بیشتر این علم و تقویت آن پیشنهاد من به شما تماشای سریال Lie To Me (دکتر لایتمن با بازی تیم راث) است.

مطلب پیشنهادی :

روش خواندن و تفسیر زبان بدن سر

هشت حرکت معمول در دروغ گفتن

کامران بیگدلو
Author: کامران بیگدلو

کارشناس مهندسی شیمی

2 thoughts on “زبان بدن چیست؟ آموزش خواندن زبان بدن

  1. سلام ممنون سلامت باشید
   دوتا کتاب که از معروف ترین کتاب های جامع تو زبان بدن هستند از آثار این نویسنده هاست:
   الیزابت کوئنکه – آلن و باربارا پیز
   اگه این دوتا کتاب رو کامل بخونید و یه مدت تمرین داشته باشید می تونید حتی کلاس آموزشی برگزار کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *